Razvoj

Za novo sedište EBRD zainteresovano više od 10 zemalja

Više od 10 zemalja ponudilo se za domaćina novog sedišta Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) ako bude doneta odluka o preseljenju dela zaposlenih iz Londona, kazao je EBRD-ov finansijski direktor Andras Simor.

Simor od kraja 2016. godine nadzire analizu rada EBRD-ovog administrativnog sedišta u Londonu. Očekivalo se da će pojedini preliminarni rezultati analize biti objavljeni prošle godine, ali posao još nije dovršen i mogao bi potrajati još godinu dana ili čak duže.

"Želimo doneti pravu odluku, vreme nije najvažniji aspekt u toj priči", kazao je Simor intervjuu za Reuters. Na pitanje hoće li odluka biti doneta ove godine, odgovorio je: "Možda hoće, ne znamo, mogla bi biti objavljena i kasnije".

Banka trenutno u Londonu zapošljava više od 1.500 radnika, a preseljenje većeg broja njih moglo bi biti skupo i poremetiti rad. U svakom slučaju, interesenata za ugošćivanje novog sedišta ne manjka."Lista je duga", ističe Simor, dodajući da "verovatno" sadrži više od 10 zemalja, koje nije želio navesti.

EBRD je osnovan 1991. godine radi ulaganja u bivše komunističke zemlje u istočnoj Evropi. U proteklih 10 godina proširili su mandat i sada posluju u više od 30 zemalja.

Prema osnivačkoj povelji sedište banke mora biti u Londonu, ali britanska referendumska odluka iz 2016. godine o izlasku iz Evropske unije podstakla je raspravu među zemljama članicama o potrebi širenja područja rada. Zasada nema nikakvih naznaka da će sedište EBRD-a biti preseljeno iz Londona.

Zvanični razlog Simorove analize su troškovi i to što ističe rok za najam prostora za postojeću bazu u Londonu 2022. godine. Spominjala se mogućnost njegovog produženja za pet godina, što bi moglo biti jeftinije od razdvajanja zaposlenih i najma dve odvojene zgrade, napominje Reuters.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!