One su najviše odgovorne za izazivanje klimatske i ekološke katastrofe, otkriva novo istraživanje australijske Mindero Fondacije.
Među svetskim kompanijama koje su odgovorne za 55 posto globalnog otpada od plastične ambalaže su i državne i multinacionalne korporacije, uključujući naftne i gasne gigante i hemijska preduzeća.
Tih 20 globalnih kompanija, kako se precizira, učestvovalo je sa više od jedne polovine u stvaranju 130 miliona metričkih tona plastičnog otpada koji je bačen 2019. godine, prenosi B92.
Indeks proizvođača plastičnog otpada Mindero Fondacije otkriva i koje kompanije proizvode bačene plastične predmete - od maski za lice do plastičnih kesa i boca- koji na kraju svog kratkog veka zagađuju okeane ili se spaljuju ili bacaju na deponije.
Takođe, otkriva da je Australija na čelu liste zemalja s najvećom proizvodnjom plastičnog otpada od predmeta za jednokratnu upotrebu po glavi stanovnika, ispred Sjedinjenih Država, Južne Koreje i Britanije.
Naftna kompanija “Exxon Mobil” je najveći zagađivač kada je reč o ovoj kategoriji plastičnog smeća, koja u globalnom otpadu učestvuje sa 5,9 miliona tona, navodi se u analizi u čijoj su izradi učestvovale i partnerske firme Vud Mekenzi, Londonska škola za ekonomiju i Institut za životnu sredinu u Stokholmu.
Najveća svetska hemijska kompanija Dau, sa sedištem u SAD, proizvela je 5,5 miliona tona plastičnog otpada, a kinesko preduzeće za naftu i gas, Sinopec, 5,3 miliona tona.
Jedanaest kompanija, zagađivača plastičnim otpadom, ima sedište u Aziji, četiri u Evropi, tri u Severnoj Americi, jedna u Latinskoj Americi i jedna na Bliskom Istoku. Njihovu proizvodnju plastike finansiraju vodeće banke, među kojima su Barclays, HSBC, Bank of America, Citigroup i JPMorgan Chase.