Cilj konferencije FINIZ 2024 bio je da na jednom mestu okupi ključne stručnjake i naučnike iz javnog i privatnog sektora, kako bi, kroz panele i sesije, pružila učesnicima priliku za profesionalno umrežavanje, razmenu znanja i produbljivanje razumevanja o ključnim temama savremenog poslovanja i društvenih mreža.
Na svečanom otvaranju konferencije FINIZ govorili su:
- prof. dr Goranka Knežević, rektorka Univerziteta Singidunum,
- Marko Čurbić, EBRD zadužen za partnerske odnose u oblasti zelenih finansija, klimatsku strategiju i politiku i razvoj poslovanja,
- Katarina Majić, senior specijalistkinja za ESG, Erste bank a.d. Novi Sad,
- prof. dr Lidija Barjaktarović, dekan Poslovnog fakulteta u Beogradu.
Teme koje su imali u svojim izlaganjima obuhvatile su spoj društvenih mreža i savremenog poslovanja, uz naznaku specfičnosti onoga čime se oni bave u svojim institucijama, što doprinosi dugoročnom profitabilnom i održivom opstanku korporacija. Na kraju su predstavljeni rezultati projekta na kojima su angažovani nastavnici Poslovnog fakulteta Univerziteta Singidunum – COST CA 19130 i ORCA-LAB.
Doc. dr Aleksandar Đorđević i direktor marketinga ComTrade System Integration moderirao je panel diskusiju u plenarnom delu, posvećenu temi konferencije odnosno spoju društvenih mreža i savremenog poslovanja. Učesnici panela bili su:
1. Stefan Alčaković, direktor razvoja, Ananas,
2. Katarina Gaborović, direktor marketinga Raiffeisen banke a.d. Beograd
3. Miroslava Gaćeša, predsednica udruženja ACFE Belgrade Chapter, i direktor sektora za upravljanje rizicima, Deloitte, Beograd
U nastavku je održano sedam panel sesija na kojima se govorilo o primenjivosti društvenih medija u različitim oblastima, a nakon toga je usledila naučna sesijija kojom je konferencija zaključena.
Teme o kojima se diskutovalo kao i učesnici panela:
· Prva sesija pod nazivom „Prednosti, rizici i zamke društvenih mreža i savremenog poslovanja koliko interna revizija zna o tome?“ u saradnji sa UIRS-om nam je dala odgovore kako interna revizija koristi društvene mreže kao svoj alat.
Predsedavajući sesije: doc. dr Miroslav Perić.
Učesnici panela: Marija Vlajković, partnerka specijalizovana za zaštitu podataka Moravčević Vojnović i partneri u saradnji sa Schoenherr i Ana Ilić, ovlašćeni interni revizor SAP.
· Druga sesija pod nazivom „Procenitelji vrednosti u digitalnom svetu“, u saradnji sa NUPS, bila je posvećena proceniteljima vrednosti i njihovim aktivnostima na digitalnim platformama.
Predsedavajući sesije: prof. dr Vule Mizdraković.
Učesnici sesije: Prof. dr Slavko Alčaković, Univerzitet Singidunum, Maja Obradović, Univerzitet Singidunum i Danijela Ilić, FRICS REV, predsednica Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije.
· Treća sesija „Fintech i društvene mreže: Nova paradigma poslovanja u savremenom svetu“ istraživala je kako tehnološki napredak u finansijama i rast društvenih mreža transformišu poslovne modele. Ona je organizovana kao deo realizacije dva projekta na kojima su angažovani nastavnici Poslovnog fakulteta u Beogradu Univerzitata Singidunum – COST CA 19130 i ORCA-LAB.
Predsedavajući sesije: prof. dr Ivica Terzić.
Učesnici sesije: Luka Pejović, CFA Relio AG, Ventu.rs, Doc. Dr Boris Korenak, Investometrix, CIPM® and CFA® Programs, Beogradska bankarska akademija, konsultant, Ministarstvo finansija i Ivan Jauković, predsednik UO ALCS i predsednik IO UniCredit leasing.
· Na četvrtoj sesiji, koja je nosila naziv „Procena vrednosti stalne imovine u svrhu realnog finansijskog izveštavanja“ govorilo se o načinima procene vrednosti stalne imovine za potrebe finansijskog izveštavanja, njenom značaju za realnost finansijskih izveštaja, kao i o poreskim aspektima procenjivanja stalne imovine.
Predsedavajući: prof. dr Zoran Petrović.
Učesnici sesije: Srđan Novaković, procenitelj, iO Partners i Jovana Dedić, urednica-savetnica za poreski sistem, elektronsko evidentiranje i PDV i fiskalizaciju, IPC.
· Peta sesija „Elementi efikasnog antikorupcijskog i antiprevarnog okvira“, u saradnji sa ACFE Serbia fokusirala se na to šta efikasan okvir borbe protiv korupcije i prevara podrazumeva.
Predsedavajući sesije: prof. dr Goranka Knežević.
Učesnici panela: Miroslava Gaćeša, CFE, ACFE Serbia Chapter president i direktor sektora za upravljanje rizicima Deloitte, Marija Radovanović, CFE, ACFE member i Livija Panic Miletic osnovni javni tužilac CFE, ACFE Global.
· Šesta sesija pod nazivom „Društvene mreže kao oruđe savremenog upravljanja ljudskim resursima“ iznela je zaključak kako je razumevanje uticaja društvenih mreža na održivi razvoj ljudskih resursa od suštinskog značaja za efektivnu upotrebu i ublažavanje potencijalnih rizika u savremenom poslovanju.
Predsedavajući: prof . dr Lazar Dražeta.
Učesnici: Sonja Jovanović, HR pomoćnik direktora, EY, Ivana Zimonjić, Rukovodilac inovativnih projekata, Galenika i Nataša Pančić, HR konsultantkinja HR Xcel.
· Tokom sedme sesije „Odnos cirkularne i kreativne ekonomije u kontekstu održivog razvoja“ predstavljeni su kreativni pristupi koji mogu da doprinesu ekonomskom rastu i razvoju.
Predsedavajući panela: prof. dr Milena Rikalović.
Učesnici: dr Hristina Mikić, vanredni profesor finansija i kreativne ekonomije, Univerzitet Metropolitan i direktorka inicijative Kreativno staklo Srbije, dr Jelena Milić, viši naučni saradnik, Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, dr Dejan Molnar, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerzitata u Beogradu i direktor Fondacije za razvoj ekonomske nauke i dr Ivana Jelić, viši naučni saradnik, Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu.
Naučnu sesiju su moderirali prof. dr Tijana Radojević i prof. dr Nebojša Bačanin-Džakula.
Zbornik konferencije FINIZ obuhvata 21 naučni rad, koje je napisalo 51 autora iz 12 zemalja.
Sve fotografije sa Konferencije FINIZ možete pogledati na zvaničnoj Facebook stranici Univerziteta Singidunum.