Pismo sa prdloženim merama poslato je na sledeće adrese:
· Predsednici Vlade RS
· Ministarstvu finansija
· Predsedniku Privredne komore Srbije
· Poverenici za zaštitu ravnopravnosti
· Ministarstvu privrede
Poštovana predsednice Vlade RS, gospođo Brnabić,
Ceneći napore koje je Vlada Srbije po hitnom postupku preduzela kako bi osigurala pre svega živote svojih građana a zatim i poslovanje firmi, želimo da Vas obavestimo da članice Udruženja poslovnih žena Srbije postupaju po preporukama Vlade ali i da, takođe u skladu sa dopisom Privredne komore Srbije, obavlja konsultacije sa svojim članstvom o tome kako da se prebrodi ovaj krizni period za poslovanje svih preduzeća.
Mikro, mala i srednja preduzeća su najugroženija kategorija pravnih lica ne samo u Srbiji već i globalno, a o efektima krize izazvane pandemijom koronavirusa na njihovo poslovanje ali i merama koje evropske zemlje preduzimaju, informišemo se redovno.
Shodno već primenjenim iskustvima ovih zemalja ali i našim konkretnim poslovom prilikama, želimo da damo svoj doprinos u koncipiranju mera koje će nama, mikro, malim i srednjim preduzećima pomoći da nekako prevaziđemo ovaj period. Podržavamo mere koje je predložila Narodna banka Srbije i čestitamo na brzoj reakciji, a saglasni smo i sa svim merama koje je predložio NALED.
Na osnovu konsultacija sa Upravnim i Nadzornim odborom Udruženja poslovnih žena Srbije, Odborom za javno zagovaranje UPŽ Srbije i članstvom, predlažemo kao najurgentnije sledeće mere:
1) Obustavu plaćanja poreza i doprinosa za zaposlene u periodu od minum 3 meseca;
2) Subvencije za plate zaposlenih dok traje vanredno stanje (primer Danske: država subvencioniše tri četvrtine mesečne plate zaposlenih u privatnom sektoru dok se poslodavci obavezuju da ne otpuštaju zaposlene zbog poslovnih gubitaka uzrokovanih pandemijom koronavirusa);
3) Smanjenje obaveze plaćanja PDV-a za 50% dok traje vanredno stanje a nakon toga , ostatak duga izmiriti plaćanjem na rate u narednih 12 meseci;
4) Zabrana prinudne naplate potraživanja dok traje vanredno stanje.
Predložene mere će nam omogućiti da budemo na granici preživljavanja i da ne gasimo firme. U protivnom, većina će biti prisiljena da zatvori firme posle više od 20 godina poslovanja i time nevoljno generiše dodatnih oko 4.000 nezaposlenih koliko je u ovom momentu u statusu zaposlenih u 300 mikro, malih i srednjih preduzeća, članica UPŽ Srbije.
Nadamo se da ćemo ove probleme zajednički rešavati i da ćete uvažiti predložene mere, jer smo ih koncipirali imajući u vidu ne samo stabilnost naših firmi već i celopkupnog društveno-ekonomskog sistema naše zemlje.
S poštovanjem,
Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije