Proces digitalizacije u osiguranju donosi sa sobom nove elemente i mogućnosti za proširenje portfolija usluga osiguranja, a samim tim i nove mogućnosti za povećanje profitabilnosti.
Sudeći po ulaganjima u informacione tehnologije i sve većoj ponudi mobilnih usluga, osiguravači na domaćem tržištu nastoje da prate globalne trendove i zahteve potrošača.
Polise se u svetu već odavno kupuju preko mobilnih aplikacija, osiguravači prikupljaju podatke o potencijalnim klijentima preko društvenih mreža, a uz napredne analize koje su moguće sa najnovijim tehnologijama, mogu da predvide želje i potrebe sadašnjih i potencijalnih klijenata, ponude proizvod koji im najviše odgovara u određenom momentu i to na način koji od klijenata ne zahteva nimalo truda, a kamoli čekanja.
Velike svetske osiguravajuće kompanije prepoznale su mogućnosti, koje pružaju informacione tehnologije – od povećanja prodaje do prostora za uštede u poslovanju. Dok se do nedavno uglavnom brinulo o tome kako prikupiti što veći broj osiguranika, sada je akcenat sve više na brizi o postojećim klijentima.
IT sistem omogućava osiguravajućim kompanijama da smanje operativne troškove, zadrže klijente i povećaju efikasnost procesa. IT rešenje osiguravajućoj kompaniji treba da obezbedi optimizaciju procesa, poboljšanje – personalizaciju usluge, jačanje distribucije i platformu za razvoj novih proizvoda.
Da bi bio u koraku sa digitalnim trendovima, IT sistem jednog osiguravajućeg društva morao bi, uz sve navedeno, da uključi i CRM (sistem za upravljanje odnosima sa klijentima), BI (sistem poslovnog izveštavanja), sisteme za predviđanje trendova, naprednu analitiku i još mnogo toga.
Suština problema koji je vezan za odnos osiguravajućih kompanija i IT tehnologija leži u standardizaciji poslovnih procesa. Ona u poslovnim sistemima osiguranja znatno zaostaje u odnosu na bankarske poslovne sisteme, a još mnogo više u odnosu na dominantno inženjerske oblasti poslovanja. U savremenom poslovanju osiguravajućih kompanija potreba da se osiguraniku pruži isti nivo usluge tokom celokupnog perioda trajanja osiguranja postala je imperativ. I zato je veoma bitno da se sve prepreke prevaziđu i standardizuju poslovni procesi.
Mnogo je načina da osiguravajuća kuća neguje sadašnje i buduće osiguranike, to ne zavisi samo od kreativnosti prodajnog i marketinškog tima, i pouzdanog CRM sistema. Bez savremenih aplikativnih rešenja teško je ostvariti i najosnovniji kontakt sa osiguranikom.
U Srbiji postoji mnogo prostora za poboljšanje. U vremenu kada građani intenzivno koriste socijalne mreže i preko mobilnih telefona generišu terabajte podataka, korišćenje CRM-a, „Big Data“ tehnologije i prediktivne analize predstavlja značajan, a neiskorišćen segment.
Nataša Bišof, IN2