Severnokorejski ambasador pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi Han Tae-song je izjavio u obraćanju na Konferenciji o razoružanju, koja je održana pod pokroviteljstvom UN-a, dva dana nakon što je Pjongjang izveo šestu i najobimniju nuklearnu probu.
"Najnovije mere samoodbrane moje zemlje, Demokratske Narodne Republike Koreje, predstavljaju poklon-paket upućen nikom drugom nego SAD-u", kazao je Han na skupu u Ženevi.
Sjevernokorejski ambasador je upozorio da će "SAD dobiti još poklon paketa od njegove zemlje, sve dok se Amerikanci oslanjaju na nesmotrene provokacije i jalove pokušaje vršenja pritiska na Demokratsku Narodnu Republiku Koreju".
Južna Koreja je objavila da sA Vašingtonom razgovara o razmeštanju nosača aviona i strateških bombardera na Korejsko poluostrvo, nakon što je Severna Koreja u nedelju izvela šesti i najrazorniji nuklearni test.
Američka ambasadorka pri UN-u u Niki Hejli je na sednici Saveta bezbednosti rekla da severnokorejski čelnik Kim Jong-un "moli za rat" i pozvala 15-članu grupu da usvoji najstrožije moguće mere kako bi ga zaustavili.
"SAD će na svaku državu koja trguje sa Sjevernom Korejom gledati kao na državu koja pomaže bezobzirnim i nuklearnim namjerama te države", istakla je ona.
Rusija i Kina, najveći trgovinski partner Pjongjanga, pozivaju na mirno rešavanje ove krize.
"Kina neće nikad dopustiti haos i rat na Korejskom poluostrvu", naglasio je Liu Jieyi, kineski ambasador pri UN-u, dok Rusija smatra da je već ugrožen mir u regionu.
"Opsežno rešenje nuklearnog i drugih pitanja koje su pogodile korejsko poluostrvo može biti postignuto jedino kroz političke diplomatske kanale", smatra ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzia.
Kina i Rusija smatraju da jedini okidač za dalje sankcije može biti testiranje projektila dugog dometa ili nuklearnog oružja.