Prema sporazumu, i Mask i “Tesla” moraju da plate naknadu od po 20 miliona dolara.
Kao generalni direktor, Mask će i dalje biti odgovoran za operacije proizvođača automobila koji prolazi kroz delikatnu fazu u trenutku kada pokušava da stvori model električnog automobila srednjeg dometa i da ga masovno proizvodi.
“Tesla” će morati da imenuje dva nezavisna direktora u upravni odbor, a jedan od njih će preuzeti predsedavanje.
Kako se navodi u saopštenju SEC, to je način da upravni odbor bolje nadzire Maska.
Mask neće moći da se nđe na čelu upravnog odbora tokom naredne tri godine.
SEC je u četvrtak formalno optužio Maska da je tvitom o povlačenju “Tesle” s berze investitore doveo u zabludu.
Kompanija je ubrzo zatim izgubila oko 14 odsto vrednosti.
Mask je izazvao nevericu kada je 7. avgusta tvitovao da želi da povuče kompaniju s berze, jer je cena akcija dostigla 420 dolara i da je obezbedio potreban kapital.
Prema optužbi SEC, nije bilo tako, prenosi Beta.
Agencija je, takođe, u tužbi Maska optužila za prevaru i zahtevala da mu bude onemogućeno da u budućnosti vodi kompanije čijim akcijama se trguje na berzi.
“Tesla” trenutno mnogo profitira od entuzijazma brojnih investitora privučenih Maskovom ličnošću, jer mnogi u njemu vide vizionara koji pomera granice.
Ta kompanija na Vol stritu vredi više od Forda.