Kako? Uz sposobnost njihovog upravljanja i saradnju, bez izbegavanja. Naravno, većina bi se složila da je preventivno reagovanje najkorisnije, međutim, ukoliko i dođe do konfliktne situacije postoje smernice pomoću kojih se njima može upravljati:
- Saslušajte drugu stranu– uz pomoć tehnike aktivnog slušanja, prikupite relevantne informacije, kako biste razumeli poziciju sagovornika i njegove potrebe. Osim toga, osoba će se bolje osećati ukoliko je neko zaista sasluša.
- Dođite do suštine problema– trudite se da saznate šta je uzrok konflikta, kako biste mogli da radite na njegovom razrešenju. U ovom koraku postavljanje otvorenih pitanja može biti od velike pomoći.
- Zadržite objektivnost– potrudite se da situaciju gledate iz pozicije nezavisnog posmatrača kako biste što neutralnije razumeli potrebe i cilj sagovornika. Sa tim informacijama treba da uporedite i sopstvene potrebe i ciljeve, kako biste mogli da krenete ka zajedničkom traženju rešenja.
- Pitajte i druge za mišljenje- Ovde je bitno uvideti da različiti pogledi na istu situaciju utiču na stvaranje različitih stavova i da svakako mogu i tako različiti pomoći boljem sagledavanju potencijalnih rešenja.
- Pronađite zajedničku osnovu– tragajte za stvarima oko kojih imate saglasnost sa sagovornikom. Ovo je ključni aspekt i osnova za izgradnju narušenog odnosa i rešenje problema. Poenta je u traženju „nadređenog“ cilja koji će biti relevantan za obe strane i dati novi okvir za rešavanje same situacije.
- Radite na rešenju– kada jednom mapirate koja su to potencijalna rešenja za vaše situacije, kreirajte akcioni plan za sprovođenje „reči u dela“. Imajte na umu da je važno s vremena na vreme proveriti sa sagovornicima kako napreduje njihov segment primene i da li je eventualno nešto potrebno menjati u daljem radu.
Marija Lazova Dombi, H.art Development Center