Prozor je jedan od najvažnijih elemenata sveobuhvatne površine objekta i ima veoma delikatnu funkciju u njegovoj eksploataciji. Prozor istovremeno štiti unutrašnjost objekta od spoljašnjih uticaja i održava vizuelni kontakt sa okolinom. Kao i svaki drugi elemenat objekta prozor treba da daje svoj doprinos kroz štednju energije i manja investiciona ulaganja. U takvim prilikama ekonomski faktor, više nego estetsko modni postaje odlučujući u razvoju i projektovanju prozora. Savremeni način gradnje i uslovi života traže da prozori pruže dovoljno svetla i odgovarajuću ventilaciju u prostorijama, a istovremeno imaju dobru toplotnu i zvučnu izolaciju, kao i da obezbede sigurnost i jednostavno rukovanje. Iz dosadašnjih analiza proizilazi da kriterijum za određivanje veličine prozora treba da bude minimalna dnevna osvetljenost, koju bi prozori trebalo da osiguraju.
Globalna debata o očuvanju energije ima za cilj pronalaženje puta za racionalno korišćenje emisije u vremenima energetske krize. To je interes građevinca, stanara i celog društva. Danas su gotovo svi zainteresovani za temu kao što su toplotna izolacija, energetski sertifikati i solarna energija. Strateški interes društva je energetska efikasnost i održive zgrade.
Industrija prozora i fasada kod nas sada ima priliku da preuzme vodeću ulogu sa aspekta uštede energije u zgradama i izvoz na svetsko tržište. Omotač zgrade ima najvažniji uticaj na potrošnju energije.
Ključne tehnologije uključuju poboljšanu toplotnu izolaciju, integrisane solarne sisteme, ventilaciju, kontrolne sisteme i korišćenje fotonaponskih ćelija (PV).
Najefektivniji način za poboljšanje prozora je njihova zamena novim sa superiornim karakteristikama. Značajan napredak tehnologija prozora u zadnjih 30 godina je razvoj termoizolacionih stakala (low–e) sa nisko emisionim prevlakama.
Nisko emisione prevlake imaju sposobnost smanjivanja toplotnih gubitaka kroz prozor i takođe reflektuju sunčevu energiju. IEA poziva da se instaliraju novi prozori širom sveta. Predlog je ugradnja prozora, koji odgovaraju dvostruko ostakljenom prozoru sa low–e prevlakom i sa ramom koji ima male konduktivne gubitke toplote.
Zamena prozora je način poboljšavanja zdravlja, komfora i energetske efikasnosti. Na ovaj način se značajno smanjuje potrošnja energije za grejanje i klimatizaciju.
Prenos toplote ka unutra (toplotni dobici) kroz prozore u letnjem režimu uzrokuje porast troškova za hlađenje. Takođe, prenos toplote iznutra ka vani (toplotni gubici) kroz prozore u zimskom režimu uzrokuje porast troškova za grejanje. Realno prozori su toplotne rupe. Zadatak je što više „izjednačiti” toplotne karakteristike prozora i zidova, kako bi se obezbedila uniformna temperatura.
Prosečna zgrada može godišnje u našim uslovima uštedeti i do 40 odsto toplotne i rashladne energije ukoliko su ugrađeni kvalitetni prozori. Energetska efikasnost vezana za prozore mora biti briga svih nas. Smanjenje potrošnje energije je prioritet našeg društva.
U narednim godinama je neophodno racionalno upravljati energijom, naročito u našoj zemlji, gde je potrošnja u građevinarstvu čak tri puta veća po jedinici površine stana u poređenju sa Nemačkom.
Prof. Dr Dragan Škobalj, dip.ing.maš.