Dolar je u takvom okruženju u jednom trenutku skliznuo na 104,635 jena, što je njegova najniža cena prema jenu od novembra 2016. godine. Potom se donekle stabilizovao na oko 104,80 jena, na gubitku od 0,5 odsto u poređenju sa prethodnim zatvaranjem.
Takođe, na strani većih dobitnika u ovoj nedelji je i švajcarski franak, ojačavši približno 0,6 odsto od početka nedelje. Dolarov indeks, koji meri vrednost američke prema drugih šest najznačajnijih svetskih valuta, tako je na putu nedeljnog gubitka od oko 0,6 odsto, najvećeg u poslednjih mesec dana.
Jačanje jena, tradicionalnog utočišta za kapital u nestabilnim vremenima na političkom i ekonomskom planu, nastalo je zbog zabrinutosti, koju je izazvalo jačanje napetosti na trgovinskom planu između Sjedinjenih Država i Kine.
Razlog veće zabrinutosti je odluka američkog predsednika Donalda Trumpa o carinama na uvoz kineskih proizvoda, iako bi one trebale biti uvedene nakon 30-dnevnih konsultacija koje će započeti čim bude objavljen popis proizvoda.
U ovoj nedelji, u kontekstu odluke američke centralne banke Fed o podizanju kamatnih stopa i više-manje nepromenjenog stava u pogledu njihovog budućeg rasta i signala relativno optimističnih izgleda za ekonomiju, prinosi na ključne 10-godišnje američke obveznice na putu su drugog najvećeg pada od početka godine, što je dodatno izazvalo pritiske na slabljenje dolara, tumače analitičari.