Na jednom od lokalnih jezika znači punjeni sir, a originalno je ideja potekla iz Holandije. Tako se maleni kalup prvo mora obložiti edamerom ili gaudom koje će se napuniti mlevenim mesom (najčešće piletinom), povrćem, sušenim voćem i začinima. Potrebno je sve ovo zapeći i uživati.
Lokalci smatraju da je ovo jelo njihov najvažniji brend, a iako se danas njime diče, ono korene vuče iz tragične priče o ropstvu u Kurasau.
Naime, jelo je nastalo kada su kolonisti u 17. veku doneli sireve u Kurasao, ali i doveli robove. Gladni, robovi su stavljali sve ostatke hrane koje bi nalazili u izbušenu rupu u siru i tako jeli.
Godine 1662. Kurasao je postao centar trgovine robovima u Atlantiku, a tokom naredna dva veka stotine hiljada Afrikanaca dovođeno je na prepunjenim brodovima na ostrvo, gde su se registrovali i nastavljali ka španskim kolonijama na rad. Neke plantaže su danas pretvorene u muzeje, odmarališta i restorane.
Ostrvo se nalazi 60 kilometara severno od obale Venecule, a nedaleko se nalaze Aruba i Boner. Danas je tamo raj za surfere, ronioce i one koje traže leto cele godine, ali je svakako i komercijalni centar Karipskih ostrva i mesto u koje dolaze izbeglice iz Venecuele.
Trgovina robovima je prekinuta 1863. godine, a od 2010. godine Kurasao je konstitucionalna država Kraljevine Holandije. Iako Holandiju mnogi smatraju svojom zemljom, ako pitate lokalce odakle su, bićete iznenađeni listom zemalja – od Brazila do Indije.
Baš kao i ovo jelo, čitavo ostrvo je mešavina „svega i svačega“, prenosi B92.
Do ostrva se stiže za 90 minuta trajektom, a čim kročite na njega, imaćete osećaj da ste došli u malo egzotičniju Holandiju, barem kada je arhitektura u pitanju.
Na njemu živi više od 160.000 ljudi 50 različitih nacionalnosti.