Svet građevinarstva-nekretnina

Izmene zakona o ozakonjenju stupaju na snagu 6. novembra

Izmene i dopune Zakona o ozakonjenju objekata kojima se brže i lakše donose rešenja o uklanjanju nelegalnih objekata u utorak 6. novembra stupaju na snagu.

Izmenama zakona predviđeno je da je, umesto pravosnažnog rešenja kojim se odbija ili odbacuje zahtev za ozakonjenje, dovoljno konačno (najčešće drugostepeno) rešenje kojim se zahtev za ozakonjenje odbacuje ili odbija.

Ova mera trebalo bi da donese mnogo više uklanjanja nelegalnih objekata nego do sada, jer se na rušenje čekalo do okončanja predugih upravnih i sudskih sporova.

Izmene zakona predviđaju da svi nelegalni objekti imaju zabranu prometovanja do donošenja konačnog rešenja o ozakonjenju ili njegovog odbijanja, što je pre svega usmereno protiv neodgovornih investitora koji žele da se obogate kršenjem zakona i izbegavanjem plaćanja građevinskih i komunalnih opštinskih i gradskih taksi.

Zbog njih se uvodi ova zabrana i neće moći da trguju nelegalnim objektima.

Prema podacima Ministarstva građevinarstva, u Srbiji postoji 2,2 miliona bespravno izgrađenih objekata.

Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije rekao je za Prvu da ovaj problem postoji od Drugog svetskog rata. "Ako bi se ovaj zakon primenio, dve trećine Srbije treba da se sruši, kao i Most na Adi", rekao je on.

Rodić smatra da ovaj zakon mora da bude primenljiv za one objekte koji se nalaze na lokaciji od društvenog interesa, a da sve ono što može da se legalizuje, gde su ljudi rešavali svoje stambene probleme, da to treba legalizovati, prenose Novosti.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!