"Razvojna podrška Kraljevine Švedske Srbiji otpočela je još 1998. kroz humanitarnu pomoć, dok je dugoročna razvojna saradnja uspostavljena 2001. i do sada je više od 200 miliona evra uloženo u mnogobrojne razvojne projekte", izjavio je Anderson za portal European Western Balkans (EWB).
Kako dodaje, Švedska u Srbiji tradicionalno pomaže razvijanje demokratije, dobrog upravljanja, zaštitu ljudskih prava i promovisanje rodne ravnopravnosti, ekonomski razvoj, zaštitu životne sredine i ruralni razvoj, a sve u cilju jačanja veza sa EU i ubrzanja evropskih integracija Srbije.
Trenutno je razvojna saradnja regulisana Strategijom rezultata reformske saradnje Švedske sa Istočnom Evropom, Zapadnim Balkanom i Turskom, koja se odnosi na period od 2014. do 2020. godine.
"Strategija obuhvata saradnju u vezi sa izgradnjom tržišnih kapaciteta, efikasnijom javnom upravom i vladavinom prava, ljudskim pravima i poboljšanjem životne sredine i klime u Srbiji", precizira Anderson.
Takođe, ukazuje na značaj podrške i saradnje sa organizacijama civilnog društva u Srbiji u oblasti ljudskih prava, životne sredine i rodne ravnopravnosti, te izgradnje snažnog, održivog i aktivnog građanskog društva.
Promovisanje rodne ravnopravnosti je u skladu sa švedskom feminističkom spoljnom politikom i ostvaruje se kroz saradnju sa javnim partnerima i organizacijama civilnog društva.
Segment u kojem je podrška Švedske možda od suštinskog značaja jeste zaštita životne sredine.
"Švedska je najveći bilateralni donator Srbiji u ovom sektoru, i potpisano je nekoliko sporazuma sa Vladom Srbije o nastavku velikih programa u vezi sa reformama u oblasti životne sredine u okviru procesa pridruživanja EU", napominje Anderson.
Prema njegovim rečima, saradnja u oblasti ekologije je posebno usmerena na poboljšanje upravljanja čvrstim otpadom i prečišćavanje otpadnih voda.
"Plan je da se nastavi saradnja sa jasnim fokusom na podršku reformama u okviru EU integracija i bilateralna sredstva dostupna Srbiji za 2018. uvećana su i dostižu oko 12 miliona evra na godišnjem nivou", zaključuje Ola Anderson.