Projekat se realizuje drugu godinu zaredom sa željom da se mladima približi poslovni svet i da ih podstakne da razvijaju sopstveni biznis. Prijave su otvorene do 5. februara, a ukupan nagradni fond je milion dinara.
Tim srednjoškolaca prošle godine osvojio je drugo mesto za najbolju startap ideju. Oni su osmislili pametnu kutiju koja podseća korisnika da je vreme da popije lek. Uređaj je jedinstven po tome što šalje SMS poruku odgovornoj osobi, ukoliko korisnik nije uzeo terapiju.
“Na ideju sam došao ja, jer moj stric pije 13 vrsta lekova i želeo sam da mu olakšam i pomognem. Oformili smo tim i unapredili ga sa SMS modulom. Prijavili smo se na takmičenje i došli smo do neočekivanih rezultata”, kaže učenik Elektrotehničke škole Nikola Tesla Nikola Opačić.
Na konkurs se mogu prijaviti mladi od 18 do 30 godina sa teritorije Grada Beograda. Timovi koji stignu do finala, prolaze obuku za pisanje biznis plana, a najbolji dobijaju i prostor u Naučno-tehnološkom parku.
“Sva ta poznanstva mnogo znače i ti kontakti nam mnogo toga olakšavaju. Prostor je jedna veoma bitna stvar, jer naš tim ima gde da se okupi, da radi i gde da održi sastanke. Resursi su neophodni za sam uspeh”, objašnjava Opačić.
U beogradskim srednjim školama organizuju se i predavanja na kojima učenici od preduzetnika uče kako da pokrenu posao. Najbolji dobijaju stipendije, a često i zaposlenje u nekim od ovih kompanija.
“Mislim da je važno da ta deca čuju što više iskustava od ljudi koji su napravili određeni uspeh u poslu, da čuju šta može dobro da prođe. To se pokazalo dobro i nastavićemo sa time, a odziv dece je veliki. Veliki broj njih je dobio stipendije od kompanije jer su kroz razgovor videli da su ta deca talentovana i da će posle završetka studija raditi u njihovim kompanijama”, napominje gradski menadžer Goran Vesić.
Fond za mlade talente u 2017. godini pomogao je 49 mladih talenata. Danas u Naučno-tehnološkom parku “Beograd”, zahvaljujući ovom fondu, radi 56 kompanija sa više od 500 mladih ljudi.