Ovoga puta je izazvao još jači efekat, podelivši sa svojim pratiocima mišljenje da će trka za superiornost u domenu veštačke inteligencije (AI) izazvati treći svetski rat.
Maskov komentar nije prošao nezapaženo ni među svetskim liderima, pa je tako uspeo da skrene pažnju nikog drugog do, Vladimira Putina. Podsećanja radi, predsednik Rusije je prošle nedelje, u razgovoru sa grupom studenata na temu tehnologije i AI, izjavio: "Veštačka inteligencija je budućnost, ne samo za Rusiju, već i za celokupno čovečanstvo. Ko god postane lider u toj oblasti - vladaće svetom.“
Kao odgovor na Putinovu izjavu, Mask je tvitovao njegovo viđenje o tome šta bi takav scenario mogao da prouzrokuje. Sudeći po njegovom mišljenju, rezultati bi bili ozbiljni. Mask je izrazio zabrinutost, ne toliko zbog moći koje bi u tom slučaju posedovale zemlje sa najrazvijenijom veštačkom inteligencijom, već zbog moći koju bi sama AI mogla da ima.
Mask je često upozoravao na opasnost od samo-mislećih mašina i preduzimao korake kako bi sprečio bilo kakvo futurističko preuzimanje čovečanstva od strane AI-a. U skladu sa svojim težnjama, on se u avgustu priključio grupi eksperata koji apeluju na UN da zabrani upotrebu robot-oružja i pokrenuo projekat pod nazivom Neuralink, u okviru kog radi na stvaranju interfejsa sa kompjuterskim-mozgom, kako bi pomogao ljudima da budu konkurentniji u odnosu na veštačku inteligenciju.
Iako su brojni stručnjaci i tehnološke kompanije danas uvereni u svetlu budućnost AI, mnogi, poput Maska, su svesni da je neophodno uložiti trud kako bi se osigurala bezbednost ljudi. Velike kompanije poput Majkrosoft-a, Amazon-a, Googl-a i DeepMind-a zajedno rade na izradi programa i etičkog koda za AI, kako bi bili sigurni da se veštačka inteligencija neće koristiti za štetu.