Društvo

DRUŠTVENE MREŽE I SLOBODA IZRAŽAVANJA

Francusko-srpski razgovor na temu Društvene mreže i sloboda izražavanja biće organizovan u petak 21. marta u 18 sati u Francuskom institutu u Beogradu (Knez Mihailova 31), koji je organizator ovog događaja. Biće reči o prednostima i sve češćoj upotrebi društvenih mreža kao mesta anonimnog ili javnog obraćanja, ali i o zloupotrebama mogućnosti slobodnog izražavanja.

Učesnici će razmatrati ovu temu sa više aspekata i pokušati da odgovore na razna pitanja. Kako pronaći neophodnu ravnotežu između slobode izražavanja i prava na poštovanje privatnosti? Da li je ukidanje anonimnosti u suprotnosti  sa osnovnim principima web-a i čak interneta koji je omogućio slobodu izražavanja kakva nije viđena u ljudskoj istoriji. Kakve su regulative u odnosu na  objave na mrežama? Da li brzina i spontanost prilikom pisanja objava mogu da oslobode autore njihove odgovornosti? Kakvi su efekti društvenih mreža na izborne kampanje?...

Učesnici u razgovoru su: Dominik Renije (Dominique Reynié), politikolog,  Dalibor Petrović, sociolog, Nevena Ružić, pravnik, Tamara Vučenović, novinar.

Dominik Renije (Dominique Reynié) je doktor političkih nauka, profesor na univerzitetu Sciences Po Paris, generalni direktor Fondacije za političke inovacije  - Fondapol.

Dalibor Petrović je doktor sociologije. Predaje sociologiju na Univerzitetu u Beogradu (Saobraćajnom, Filozofskom i Ekonomskom fakultetu na svim nivoima studija kao i na master studijama Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta Umetnosti).

Nevena Ružić je dugogodišnja konsultantkinja za zaštitu podataka o ličnosti, bezbednost podataka, slobodu informacija i izražavanja, u zemlji i inostranstvu. Od 2022. je na listi eksperata Saveta Evrope za oblast zaštite podataka o ličnosti.

Tamara Vučenović je  novinarka, vanredni profesor na Fakultetu za menadžment Univerziteta Metropolitan, teoretičarka medija i kulture. 

Opširnije o učesnicima debate:

Dominik Renije (Dominique Reynié) je profesor na univerzitetu Sciences Po Paris, generalni direktor Fondacije za političke inovacije  - Fondapol. Diplomirao je na Sciences Po Paris, doktor je političkih nauka. Njegov rad je usredsređen na transformacije političke moći, javnog mnenja, na izborna kretanja, populizam u Francuskoj i Evropi. Prvi je govorio o konceptu « patrimonijalnog populizma » (koji se odnosi na zabrinutost pripadnika evropskih država zbog stalnog preispitivanja njihove materijalne baštine, njihovog nivoa i načina života, kao i kulturnog nasleđa, usled ekonomske globalizacije i demografskog starenja).

Bivši je stručnjak pri Evropskoj komisiji i često je pozivan da učestvuje u medijskim javnim debatama. Bivši je stručnjak pri Evropskoj komisiji, član francuske Nacionalne konsultativne komisije za prava čoveka i Observatorije za decentralizaciju Senata. Često je pozivan da učestvuje u debatama u Francuskoj i Evropi.

Autor je brojnih eseja i istraživačkih radova, od kojih izdvajamo sledeće (nisu prevedeni na srpski, naslovi su navedeni u slobodnom prevodu):

Trijumf javnog mnjenja (Le Triomphe de l’opinion publique, Odile Jacob, 1998) 

Socijal-nacionalistička vrtoglavica (Le Vertige social-nationaliste. La Gauche du Non , La Table ronde, 2005) 

Prelom Zapada. Rađanje evropskog mišljenja (La Fracture occidentale. Naissance d’une opinion européenne, La Table ronde, 2004)

Evropski izbori u junu 2004.  (Les Élections européennes de juin 2004 (avec Corinne Deloy, PUF, 2005)

Populizam: fatalni nagib (Populismes : la pente fatale, Plon, 2011), delo koje je 2012.  proglašeno najboljom knjigom iz oblasti politike i dobilo Nagradu Poslanika, a čije je prošireno izdanje objavljeno 2013. pod naslovom Novi populizmi  (Les Nouveaux Populismes, Fayard/Pluriel).

Koautor je dela :

Razum države. Politika i racionalnost (La Raison d’État. Politique et rationalité avec Christian Lazzeri,  PUF, 1992)

Moć državnog razuma (Le Pouvoir de la raison d’État PUF, 1992)

Politike interneta (Politiques de l’intérêt, Presses universitaires franc-comtoises, 1998),

Rečnik glasanja (Dictionnaire du vote,  avec Pascal Perrineau, PUF, 2001)

Pod njegovom direkcijom objavljena su dela :

Ekstremna levica, odumiranje ili renesansa? (L’Extrême Gauche, moribonde ou renaissante ?,PUF, 2007), 

Vrednosti islama (Valeurs d’islam, PUF, 2016)

Evropsko mišljenje (L’Opinion européenne, 2020)

Kuda ide demokratija? (Où va la démocratie ? Plon, 2018)

Demokratije pod pritiskom (Démocraties sous tension, Fondation pour l’innovation politique/International Republican Institute, 2019)

Evropski izbori 2019. (Élections européennes 2019 (Fondation pour l’innovation politique, 2019)

2022, populistički rizik u Francuskoj (2022, le risque populiste en France, 2 vol. parus, Fondation pour l’innovation politique, 2019-2020).

Dalibor Petrović je doktor sociologije. Vanredni je profesor sociologije na Univerzitetu u Beogradu gde predaje na Saobraćajnom, Filozofskom i Ekonomskom fakultetu na svim nivoima studija kao i na master studijama Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta Umetnosti.Objavio je tri knjige, od kojih dve kao autor – Društvenost u doba interneta (2013) i U međumrežju (2008) i jednu kao priređivač – Internet i društvo (2014), kao i preko 50 naučnih radova u domaćoj i međunarodnoj periodici. Nagrađen je Plaketom Društva za informatiku Srbije za najbolji naučni rad u 2014. godini - za knjigu Društvenost u doba interneta i  prvi je sociolog koji je poneo ovo priznanje. Stalno je angažovan od strane Evropske komisije u procesu evaluacije međunarodnih projekata kao ekspert u oblasti etičke ocene naučnih istraživanja. Pored toga, učestvovao u velikom broju međunarodnih projekta pod pokroviteljstvom Evropske komisije, the London School of Economics, UNICEF-a, i drugih.

Tamara Vučenović je  novinarka, predaje na Fakultetu za menadžment Univerziteta Metropolitan, teoretičarka medija i kulture. Završila je doktorske studije na Filološkom fakultetu u Beogradu. U 2010. proglašena je za najboljeg IT novinara i dobila priznanje „IT globus“. Dobitnica UNICEF-ove nagrade 2003. za profesionalno i etičko medijsko izveštavanje o prevenciji digitalnog nasilja nad i među decom.

Nevena Ružić je dugogodišnja konsultantkinja za zaštitu podataka o ličnosti, bezbednost podataka, slobodu informacija i izražavanja, u zemlji i inostranstvu. Od 2022. je na listi eksperata Saveta Evrope za oblast zaštite podataka o ličnosti. Više od 10 godina bila je pomoćnica generalnog sekretara Službe Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, zadužena za usaglašenost propisa i prakse.

 

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!