Indeks dolara, koji pokazuje vrednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, pao je prošle nedelje za 0,7 odsto, na 98,22 poena, što je njegov najveći nedeljni pad vrednosti od juna.
Američka valuta je u odnosu na evropsku oslabila za 0,3 odsto, pa je cena evra dostigla 1,1025 dolara. Dolar je, međutim, ojačao u odnosu na japanski jen pa je kurs dolara porastao 0,6 odsto, na 106,90 jena, prenosi Tanjug.
Američka i japanska valuta, koje važe za sigurnije utočište za kapital u nesigurna vremena, našle su se pod pritiskom jer se ulagači nadaju popuštanju trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine nakon vesti da će dve strane nastaviti pregovore na visokom nivou početkom oktobra.
Rizičnije valute ojačale su i zbog toga što su britanski poslanici zaustavili pokušaje premijera Borisa Džonsona da izvede Britaniju iz Evropske unije bez sporazuma.
U fokusu ulagača bio je i izveštaj o zapošljavanju u SAD koje je pokazalo da je u avgustu broj zaposlenih povećan za 130.000, manje od 158.000 koliko su očekivali analitičari u anketi Rojtersa. Međutim, dok se rast zapošljavanja usporava, prosečna plata po satu porasla je za 0,4 odsto na mesečnom i 3,2 odsto na godišnjem nivou, što bi trebalo da podrži rast potrošnje, a time i celokupne privrede.
Zbog toga su analitičari podeljeni u mišljenju da li ima razloga za dalje smanjenje kamata američke centralne banke nakon, što su letos smanjene za 0,25 odsto.