Industrija

Četvrta industrijska revolucija bi mogla da stvori 445 milijardi funti u  Velikoj Britaniji

Britanski proizvodni sektor bi mogao da stvori 455 milijardi funti u toku naredne decenije i otvori na hiljade novih radnih mesta, ukoliko uspe da podstakne četvrtu industrijsku revoluciju i izvuče dobru ponudu iz procesa Bregzita, zaključak je vladinog preispitivanja o industrijskoj digitalizaciji, objavljenog od strane šefa industrije Jirgena Maiera, šefa irskog i britanskog dela kompanije „Simens“.

Sporazum između vlade i industrije bi mogao da stavi Britaniju na čelo zemalja po primeni i razvijenosti novih tehnologija, kao što su robotika, veštačka inteligencija, 3D štampanje, povećana i virtuelna realnost i istovremeno stvarajući potrebu za povećanom produktivnošću i neto dobit od 175.000 visoko kvalifikovanih radnika angažovanih na dobro plaćenim poslovima.

Britanska premijerka Tereza Mej je zadužila Maiera da kreira dugoročnu viziju britanske industrije, rekavši da ambiciozni predlozi mogu da budu rešenje za izazove i troškove sa kojima se proizvodni sektor suočava, a što je proizvod odluke izlaska te zemlje iz EU.

"Poslovna i akademska zajednica su postavile ambicioznu viziju Britanije kao svetskog lidera u četvrtoj industrijskoj revoluciji. Dobra vest je da Britanija ne počinje od nule, već raspolaže sjajnim znanjem i veštinama. Ovaj kombinovani paket mera pretpostavlja povećanje produktivnosti Britanije u proizvodnji uz povećanje izvoza i zarade, što našoj ekonomiji očajnički treba", rekao je Maier.

Ovaj pregled objedinjuje preporuke više od 200 firmi i organizacija, uključujući gigante poput „Rols-Rojsa“, „Acenture“ i „Kembridž“ i „Njukasl“ univerzitete. Ti predlozi obuhvataju izgradnju nacionalnog digitalnog ekosistema, koji bi manjim i srednjim inženjerskim kompanijama omogućio eksperimentisanje sa novim tehnologijama, sa ciljem da ti poslovni subjekti uvide kako mogu da primene nove tehnologije na proizvodne procese u svojim fabrikama. Podrška Vlade, kroz poreske podsticaje bi, takođe, omogućila proces usvajanja novih tehnologija, zaključuje se u pomenutoj reviziji.

Pregled preporučuje stvaranje 12 digitalnih centara za inovacije, kao dela novog nacionalnog programa za razvijanje i implementaciju novih tehnologija u postojeće kompanije, u kojima bi startapovi sarađivali sa univerzitetima i velikim firmama kao što je „Simens“.

Treće, plan se poziva na osnivanje novog nacionalnog tela, pod nazivom „Made Smarter UK Commission“, koja bi uključivala predstavnike industrije, vlade i akademske zajednice kako bi se zaštitila dugoročna posvećenost radu, a Maier se nada da će to dovesti do "nadgradnje veština" milion industrijskih radnika u Britaniji.

Vlada će u narednom periodu razmotriti navedene predloge sa konačnim ciljem usaglašavanja sektora sa industrijom, a odluka vlade se očekuje pre Božića. Poslovni sekretar Greg Klark je izjavio da je predlog pokazao ogroman potencijal digitalizacije u  industrijskoj proizvodnji.

"Britanski proizvodni sektor ima potencijal da bude globalni lider u revoluciji industrijske digitalne tehnologije, ali Vlada i industrija moraju zajednički raditi na iskorišćavanju mogućnosti, koje postoje u ovom sektoru i promovisanju prednosti usvajanja novih digitalnih tehnologija i vrhunskih poslovnih modela", smatra Klark.

Kerolin Fairbairn, generalna direktorka poslovnog lobija za CBI je izjavila da će planovi uneti  "novu energiju" u postojeću britansku industriju.

"Velika Britanija je prinuđena da se takmiči sa Kinom, SAD-om i većinom evropskih zemalja, gde već postoje unapred pripremljeni planovi, koji pretpostavljaju uvođenje četvrte industrijske revolucije", rekla je ona i dodala: “Pozivam Vladu da pažljivo razmotri ove planove, jer su usredsređeni na povećanje produktivnosti i zarada, a posebno u manjim preduzećima".

 

Izvor: Ekonomski/The Guardian

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!