Industrija

Apple kupuje rudnike kobalta

Po prvi put, tehnološki gigant "Epl" je u pregovorima da kupi dugoročne zalihe kobalta direktno od rudnika, kako bi obezbedio dovoljno ovog metala koji je ključni sastojak baterija usred zabrinutosti industrijskih krugova o nestašici zbog "buma" električnih vozila, tvrde izvori upoznati sa slučajem.

Tvorac "ajfona" jedan je od najvećih krajnjih korisnika kobalta za baterije u svojim gedžetima, ali do sada je posao kupovine kobalta bio u rukama kompanija koje prave baterije.

Pregovori pokazuju da "Epl" želi da osigura da zalihe kobalta za njegove baterije za "ajfon" i "ajped" budu dovoljne, jer potražnja za baterijama za električna vozila naglo raste, preteći da stvori nestašicu sirovog metala.Oko četvrtina globalne proizvodnje kobalta koristi se za pametne telefone, izvestio je "Blumberg".

"Epl" želi da sklopi ugovore s rudnicima kako bi osigurao nekoliko hiljada metričkih tona kobalta godišnje, na 5 ili više godina, tvrde neimenovani izvori. Kako se navodi, prva runda pregovora sa rudnicima odigrala se pre više od godinu dana, a kako procenjuju ti izvori, mogu da se završe i bez ugovora.

Portparol "Epla" nije komentarisao ove navode. Prošle godine je izvršni direktor "Glenkora" Ivan Glasenberg imenovao "Epl", između ostalih kompanija sa kojima je ova rudarska kompanija razgovarala o kobaltu, ali nije izneo više detalja.

"Blumberg" ukazuje da će "Epl" na ovom planu naići na veliku konkurenciju među proizvođačima automobila i baterija, jer se kompanije poput BMW, "Folksvagena" i "Samsunga" utrkuju da potpišu višegodišnji ugovor o kobaltu sa rudnicima, kako bi obezbedili dovoljno ovog metala za pravljenje električnih automobila.

"Epl" ima oko 1,3 milijarde postojećih uređaja. Kobalt je nužni sastojak litijum-jonskih baterija za pametne telefone. Dok se u te uređaje stavlja oko 8 grama prečišćenog kobalta, bateriji za električni automobile treba oko 1.000 puta više tog metara.

Cena kobalta se više nego utrostručila u poslednjih godinu i po, te iznosi više od 80.000 dolara po metričkoj toni. Dve trećine zaliha ovog metala dolaze iz Konga.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!